I zasada bezpieczeństwa ruchu drogowego
zasada prędkości bezpiecznej
jedź z taką prędkością, abyś w danych warunkach panował nad pojazdem i mógł go zatrzymać w tym miejscu, w którym ty chcesz, a nie w którym chciałby twój samochód.
II zasada bezpieczeństwa ruchu drogowego
zasada prędkości bezpiecznej lub szczególnej ostrożności
patrz na drogę, uważaj na to, co dzieje się na drodze, a nie poza nią, a szczególnie na skrzyżowaniach, gdzie przecinają się kierunki ruchu pojazdów i pieszych.
„Ostrożność” obowiązuje w każdej istniejącej na drodze sytuacji oraz w przebywaniu w miejscu ogólnie dostępnym. Dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz innych osób przebywających na drodze lub w jej pobliżu.
„Szczególna ostrożność” jest kwalifikowaną postacią „ostrożności”, tzn. podwyższoną do granic gwarantujących skuteczność reakcji, przede wszystkim w przypadku zmieniającej się nieoczekiwanie sytuacji na drodze.
III zasada bezpieczeństwa ruchu drogowego
zasadą ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego
zasada wymagającą umiejętności przewidywania przyszłej sytuacji na drodze i umiejętności jej stosowania nabywa się w trakcie długiego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów w różnych warunkach i sytuacjach drogowych.
Zasada ograniczonego zaufania oznacza, że uczestnik ruchu ma obowiązek ograniczenia zaufania do innego uczestnika ruchu jeszcze przed powstaniem stanu bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa, ale wówczas gdy mógł i powinien zauważyć nietypowe jego zachowanie.
(źródła: W. Kotowski „Zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego w świetle prawa”, https://prawonadrodze.org.pl/istota-trzech-podstawowych-zasad-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego/)